Kurs BioGeoEko w Arktyce

Zapraszamy studentów studiów licencjackich oraz magisterskich Wydziału Biologii UAM na kurs BioGeoEko w Arktyce.

Koordynator:

Dr hab. Krzysztof Zawierucha, Wydział Biologii UAM. Tematyka badawcza podczas kursu: ekosystemy glacjalne, wpływ ptaków morskich na zgrupowania bezkręgowców w tundrze, zoologia.

Pozostali prowadzący  z UAM:

Prof. dr hab. Beata Messyasz, Wydział Biologii UAM. Tematyka badawcza podczas kursu: fykologia, rolasinic i alg w ekosystemach polarnych.

Dr hab. Łukasz Grewling, Wydział Biologii UAM. Tematyka badawcza podczas kursu: różnorodność roślinności tundrowej, aeropalinologia.

Lista prowadzących spoza UAM zostanie udostępniona do połowy kwietnia 2022.

TEMATYKA PORUSZANA PODCZAS KURSU W ARKTYCE:

– Wpływ zmian klimatu na ekosystemy polarne,

– kształtowanie ekosystemów arktycznych przez lodowce,

– wpływ kolonii ptaków na funkcjonowanie lądowych ekosystemów polarnych,

– sukcesja pierwotna na przedpolach lodowców,

– bioróżnorodność fiordu, tundry i lodowców,

– tło geologiczne w badaniach środowiskowych,

– logistyka w obszarach polarnych,

– transport zanieczyszczeń na arktyczne wybrzeża,

– plastik jako mobilny substrat dla fauny borealnej.

ĆWICZENIA W TERENIE:

– Zbiór, konserwacja oraz przechowywanie materiału biologicznego (środowiska lądowe, morskie oraz glacjalne),

– badania bioróżnorodności w gradiencie tundra – przedpole lodowca – lodowiec,

– obserwacje awifauny,

– badania zgrupowań i biomasy zwierząt i roślin oraz właściwości fizykochemicznych gleb w obszarze nawożonym przez alczyki vs rybitwy,

– porównanie ekosystemów lodowych (porównanie stref supraglacjalnych i subglacjalnych),

– opracowanie zmienności otworów kriokonitowych w gradiencie wysokościowym na lodowcu,

– opis procesu sukcesji na przedpolach lodowców.

Kurs ma zakończyć się przygotowaniem przez studentów manuskryptu publikacji naukowej będącej efektem badań prowadzonych w terenie.