Sekcja Behawiorystyczna jest jedną z najnowszych sekcji powstałych na naszym wydziale, jednak mimo tego nie ustępujemy pola tym najstarszym i największym.

Co roku organizujemy badania zgłębiające zależności zachowania między różnymi organizmami, w tej chwili skupiając się na badaniu wpływu pasożytów na zachowanie gospodarzy oraz zależności między morfologią (wyglądem), zachowaniem i szansą adopcji zwierząt schroniskowych. Jednocześnie staramy się, żeby nasza wiedza była jak najszersza – organizujemy wewnątrz-sekcyjne spotkania „doszkalające” w mniej znanych dziedzinach biologii, gdzie każde z nas zgłębia inne, choć pokrewne, tematy behawioru.
Aktualnie zrzeszamy między innymi studenckich speców od psów, kotów, szczurów, gadów, owadów eusocjalnych i wielu innych.

Poza próbą poznania relacji między różnymi czynnikami, a zachowaniem, prężnie działamy popularyzując naukę. Nasze wykłady o komunikacji psów przyciągają setki osób, a warsztaty pozwalają uczestnikom poznać żywe zwierzęta, których często w życiu nie mieli możliwości zobaczyć. Dodatkowo staramy się tworzyć zajęcia, które zapadają w pamięć – polegające na dużej interakcji z uczestnikami, przy jednoczesnym pogłębianiu ich i swojej wiedzy. Aktualnie wykłady i warsztaty przez nas prowadzone obejmują tematykę:
- Komunikacji psów i z psami
- Wykorzystania owadów i ich zachowania
- Wpływu organizmów (i nie tylko) pasożytniczych na zachowanie gospodarza
- Wykorzystania zwierząt w medycynie
- Życia owadów eusocjalnych (społecznych)
- Adaptacji behawioralnej i morfologicznej do środowiska
- Sieci zależności między organizmami
- Tu może się znaleźć wymyślony przez Ciebie temat! 😊
Staramy się również, żeby nikt nie czuł się wykluczony, każdy miał możliwość stworzenia swojego projektu i zawsze miał wsparcie – merytoryczne i psychiczne – od reszty grupy. Jesteśmy zespołem więc jako taki pracujemy i kładziemy dużą wagę na komunikację.
Jeśli podoba Ci się perspektywa pracy w grupie nad pomysłami, na które masz wpływ – zapraszamy. Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich. 😊
Opiekun naukowy: prof. UAM dr hab. Bożena Sikora
Kierownik: Milena Patan
E-mail: milenapatan@wp.pl